Je vaše auto pripravené na leto?

V letnej sezóne je každé auto vystavované špecifickým záťažiam. Ako sa pripraviť a čo všetko je potrebné vykonať, aby sa životnosť automobilu zbytočne neznižovala?

V letných mesiacoch sú automobily skúšané vysokými záťažovými teplotami, trpí nielen ich exteriér, ale aj interiér. Poradíme vám, ako sa vyhnúť zbytočným komplikáciám či znehodnoteniam vášho vozidla.

Výmena pneumatík

Po zime je potrebné vymeniť zimné pneumatiky za letné – nie je to však všetko. Nechajte si skontrolovať aj samotný stav vašich letných pneumatík, či sú plne schopné prevádzky a nehrozí vám prípadné nebezpečenstvo.

Brzdová sústava

Brzdy sú v aute počas zimného odbodia vystavované extrémnym záťažiam. Po každej zime by ste mali myslieť na ich dôkladnú kontrolu. V servise sa tak pozrú na celý systém, kde si posvietia najmä na brzdovú tekutinu, kotúče či ďalšie komponenty.

Chladiaca sústava

V lete túto sústavu čaká hlavná previerka. Myslite na to včas a dajte ju dôkladne skontrolovať.

Jarné upratovanie

Aj váš automobil si po dlhej zime a po všetkých tých solených a posypaných cestách zaslúži generálne upratovanie. Absolútna očista vozidla zvonku i zvnútra okrem iného zvýši aj váš samotný komfort cestovania.

Ako minimalizovať negatívne účinky slnečného žiarenia?

Zadovážte si špeciálne slnečné fólie, ktoré dokážu slnečné lúče odraziť, a znížiť tak teplotu, ktorej sa interiér automobilu vystavuje. Pri parkovaní vyhľadávajte tieň a karosérii doprajte voskovú kúru, ktorá ochráni pred predčasným vyblednutím lak na aute. V interiéroch doprajte najmä plastovým a koženým komponentom špeciálnu starostlivosť. Tá ich ochráni pred neželaným poškodením či znehodnotením.

Geometria vozidla

Po zimných mesiacoch si dôkladnú kontrolu zaslúžia aj tie časti automobilu, ktoré boli počas nepriaznivých poveternostných podmienok extrémne namáhané. Dajte si spraviť tzv. geometriu vozidla. V lepšie vybavených servisoch vám ju spravia počas výmeny pneumatík.

Stierače

Týchto pomocníkov nie je vhodné podceniť. Ich správna funkcionalita vám zabezpečí kvalitný výhľad na vozovku, ktorý je jedným z najdôležitejších faktorov ovplyvňujúcich bezpečnosť a plynulosť jazdy. Dbajte na to, aby ste v ostrekovačoch mali vždy dostatok tekutiny a myslite na odporúčanú výmenu stieracích líšt, ktorá by mala byť každých 6 mesiacov.

Klimatizácia

Funkčná klimatizácia pomôže každému počas letných horúčav cestu prečkať v príjemnej teplote a bez zbytočného potenia. V ideálnom prípade by sa klimatizácia v aute mala čistiť každých 6 mesiacov. Skúste si dať preto aspoň po každej zime stav vašej klimatizácie v aute prekontrolovať. Odporúča sa tiež jej preventívna dezinfekcia.

TIP NA ZÁVER: Máte správne nafúkané pneumatiky? Môžete si to jednoducho skontrolovať takmer na každej benzínovej pumpe. Tlak v pneumatikách má veľký vplyv na bezpečnosť a spotrebu. Správny stav sa uvádza v manuáloch k automobilu, ktoré by ste mali mať vo vozidle. V niektorých prípadoch sú uvádzané aj na nálepke na dverách vozu. Pneumatiky kontrolujte pravidelne (vrátane rezervy), predovšetkým ak sa chystáte na dlhú cestu.

Všetky tieto náležitosti prispejú k finálnej úspore nákladov na prevádzku vášho automobilu a v neposlednom rade k bezpečnosti vás, vašej posádky a ostatných účastníkov premávky.

Doprajte vášmu autu kvalitnú starostlivosť po zime, o dlhodobé parkovanie sa postaráme my.
Tím M2 Parking