Ako sa pripraviť na let vopred?

Letecká doprava nám umožňuje dostať sa kamkoľvek na svete, a to doslova za pár hodín. Má však svoje špecifiká. Ak sa pred vaším odletom dobre pripravíte, o to viac si môžete let v kľude vychutnať.

Jednou z prvých špecifických náležitostí cestovania lietadlom je čas na prípravu, ktorý vyžaduje. Ak sa chystáte na letisko – odporúčaný čas príchodu je zhruba 2 hodiny pred odletom. Vždy zvážte vzdialenosť, ktorá vás od letiska delí a tiež typ dopravy, ktorým sa na letisko dostanete. Dobrá rada nad zlato: rátajte s väščou časovou rezervou, ak sa po ceste na letisko stane nepredvídateľná či iná neželaná situácia. Let môžete zmeškať, a nielenže sa nedostanete do vašej destinácie, ale nikto vám neponúkne náhradný let zdarma a ani nevráti peniaze za zakúpenú letenku. V tomto prípade platí, čím väčšia časová rezerva, tým väčšia pohoda a tým pádom aj príjemná cesta.

Vstup na letisko

Prvá vec, ktorú by ste mali po príchode na letisko absolvovať je tzv. check-in, teda zaregistrovanie sa medzi cestujúcich daného letu. Dnes mnohé letecké spoločnosti ponúkajú túto službu aj on-line, kde si môžete z pohodlia domova spraviť check-in na internete. Nemusíte tak vystávať v dlhých radoch na letisku. Spravidla vám bude priradený kód, elektornická letenka alebo QR kód, ktorým sa preukážete pri kontrolnom vstupe do odletovej haly. Ak máte batožinu, ktorú si nemôžete zobrať so sebou ako príručnú, musíte ju odovzdať na tzv. drop-off mieste alebo pri spomínanom check-in okienku. Jeho číslo nájdete vo vstupnej hale letiska na monitoroch podľa vášho čísla letu, destinácie, času a leteckej spoločnosti, cez ktorú ste si letenku zakúpili.

Orientácia na letisku

Letiská sú rôzne, jedno je malé a iné tak komplexné, že máte pocit, že by ste mohli v ňom pokojne mohli celý deň blúdiť. Vyhnite sa stresom a hneď po príchode na letisko vyhľadajte na informačných tabuliach prípadný názov terminálu, odkiaľ máte odletieť. Niektoré terminály na letiskách sú medzi sebou vzdialené aj niekoľko kilomentrov, letiská však zabezpečujú vlastnú dopravu, vďaka ktorej sa na správny terminál bez problémov dostanete. Zväčša sú tieto informácie známe už po zakúpení letenky, ale môže nastať zmena, preto je vždy dobré si túto informáciu overiť aj priamo po príchode na letisko.

Čakanie na odlet

Po vstupných prehliadkach, ktoré musí absolvovať každý cestujúci, vám už neozostáva nič iné, ako počkať na tzv. boarding, teda nástup do lietadla a odlet. Vždy sledujte číslo odletovej haly a tzv. boarding time, stáva sa totiž, že sa môže náhle zmeniť a ak sa nezorientujete včas, môže lietadlo odletieť bez vás aj bez ohľadu na to, že ste check in aj bezpečnostnú kontrolu absolvovali. Na monitoroch v hale vždy uvidíte, kedy sa boarding začína a kam sa môžete dostaviť na poslednú kontrolu a vstup do lietadla.

V lietadle

Pohodlne sa usaďte na vaše miesto, pripútajte sa, dávajte pozor keď posádka prezentuje bezpečnostnú inštruktáž a ďalej si už len vychutnajte let. Kniha, časopis alebo notebook či tablet sa vám najmä pri dlhších letoch môžu zisť. O možnosti využívaní elektroniky na palube vás bude informovať personál. Pri odlietaní a pristávaní však musia byť všetky vaše elektronické zariadenia vypnuté.

Letíte len s príručnou batožinou?

Za posledné roky sa bezpečnostné opatrenia na letiskách po celom svete dramaticky sprísnili. Jedným z takýchto opatrení je aj obsah príručnej batožiny. Je dobré vedieť, čo do nej nepatrí, keďže vám personál letiska pri kontrole môže takéto predmety odňať a svoj obľúbený parfém či flašu vína pre priateľov už nikdy neuvidíte. Maximálna veľkosť príručnej batožiny bola stanovená na 56cm x 45cm x 25cm, vrátane koliesok, rukovätí a vonkajších vreciek na vašej batožine. Niektoré aerolínie však môžu povoľovať menšie rozmery, preto je viac ako vhodné si tieto parametre overiť vopred.

Počítač či inú elektroniku (hudobný prehrávač, tablet či sušič na vlasy) si pokojne môžete zobrať so sebou, tieto predmety však budú z danej batožiny vyňaté počas bezpečnostnej kontroly a samostatne preverené.

Tekutiny v príručnej batožine

Tu platia naozaj prísne pravidlá. Je nutné si uvedomiť, čo vlastne všetko tekutina je:

  • nápoje, polievky či sirupy
  • kozmetika a drogéria (krémy, gély, zubné pasty, oleje, parfémy, rúže či očné linky)
  • spreje, vrátane peny na holenie, laku na vlasy a deodorantov
  • roztok na kontaktné šošovky
  • akékoľvek iné roztoky

Tekutiny si môžete na palubu vziať v limitovanom množstve:

  • obaly nesmú mať viac ako 100 ml
  • predmety musia byť uzavreté v priehľadnom uzatvárateľnom plastovom vrecúšku s maximálnym objemom 1 liter a rozmermi maximálne 20cm x 20cm
  • obsah vrecúška musí byť rozložený tak, aby sa vrecúško mohlo uzatvoriť
  • vrecúško nesmie byť zauzlené alebo zaviazané
  • každý pasažier môže mať so sebou iba 1 ks takéhoto vrecúška

Nádoby väčšie ako 100 ml (mimo nevyhnutných liekov) nebude možné preniesť cez bezpečnostnú kontrolu, ani v prípade, že nie sú úplne plné.

Tekutiny zakúpené na letisku

Tekutiny, ktoré zakúpíte po absolvovaní bezpečnostnej kontroly si môžete na palubu vziať, keďže prechádzajú samostatnou kontrolou. Ide tu napríklad o vodu vo fľaši, víno, alkohol, parfémy či kozmetiku v ľubovoľnej veľkosti.

Zapaľovače sú samostatná kategória

Počas letu je povolený jeden zapaľovač na jednu osobu. Tieto predmety sú považované za tekutiny a mali by byť uskladnené vnútri plastového vrecúška či samostatne kontrolované. Zapaľovač musíte držať pri sebe počas celého letu a je veľmi dôležité, aby ste zapaľovač nevložili do príručnej batožiny alebo nevrátili do príručnej batožiny po vykonaní kontroly.

Zaujímavosť: Dospelá osoba, prenášajúca detskú stravu alebo mlieko môže byť požiadaná, aby ju počas bezpečnostnej kontroly ochutnala.

Tip: Tzv. Index meškania letov si môžete pozrieť na stránke Letových štatistík.

Želáme vám príjemný let, o bezstarostné parkovanie sa postaráme my. Tím M2 Parking.